SentiOne – przypuszczalnie drugi największy gracz na rynku monitoringu. Solidne narzędzie oferujące dużo ciekawych opcji, część również niedostępna u konkurencji. Czym może zaskoczyć was SentiOne?
SentiOne pamiętam z pierwszej konferencji Infoshare w Gdańsku. Marek i Kamil pokazali mi co i jak, bo mieli wielki telewizor i monitorowali konferencję. Załapałam się na koszulkę (trochę za małą). Miałam też małą pogadankę z Markiem o kryzysie Bielucha – okazał się bardzo poinformowaną osobą! A potem było z górki. Konto do testowania, miłe spotkania z Jagodą, spotkania z deweloperami, z sugestiami co zmienić. Czeka mnie wizyta w biurze przy placu Grzybowskim, bo jak rezydowali w Zebrze, to udało mi się do nich wpaść 🙂
Narzędzie
Pakiety cenowe SentiOne oscylują w rejonach tych u konkurencji. Najtańsze konto to koszt 99 zł, 249, 499 i potem pakiet pro, czyli indywidualne negocjacje.
Każdy z nich obejmuje:
– nieograniczoną liczbę zwrotów kluczowych
– nieograniczoną liczbę użytkowników
– nieograniczoną liczbę wyników
– aktualizację wyników w czasie rzeczywistym
Możemy testować narzędzie przez 14 dni za darmo.
We wszystkich pakietach mamy dane z ostatnich kilku miesięcy, badanie płci, alerty email, raporty pdf i od niedawna badanie zasięgu.
Panel
SentiOne pod względem designu nie plasuje się zbyt wysoko w moim osobistym rankingu narzędzi, ale to nie oznacza, że jest z nim coś nie tak.
Widok podstawowy obejmuje podgląd na pierwszy projekt. Do wyboru mamy: dashboard, wyniki, oceniacz (w pakiecie pro), tematy, alerty, raporty, zespół: osoby i tagi oraz pomoc, czyli samouczek.
Dashboard
Główna część portalu. Widzimy tu nasze projekty i wszystkie zdefiniowane wykresy/dane. Wśród możliwych danych znajdziemy:
- dynamika wpisów w czasie
- podumowanie
- lista wypowiedzi
- słowa kluczowe
- sentyment
- dynamika sentymentu w czasie
- domeny
- źródła
- dynamika wypowiedzi w źródłach
- siła wypowiedzi (SentiOne nie tylko analizuje wydźwięk, ale również przypisuje im siłę – 1 ludzika, 2 lub 3)
- dynamika wypowiedzi a płeć
- płeć autorów
- dynamika samych artykułów
- dynamika liczby wyświetleń
- dynamika otagowanych wyników
- share of voice
- podział otagowanych wyników
- liczba wyświetleń
- strumień wypowiedzi (sprawdzaj na bieżąco!)
- lista artykułów
- wypowiedzi o największej liczbie wyświetleń
- najpopularniejsi autorzy
Panele możemy układać wedle własnego widzimisię. Każdy panel posiada też osobne ustawienia (źródła, płeć, zakres dat, wydźwięk, projekt itd.), dzięki czemu możemy np. na jednym panelu sentymentu wybrać tylko, dajmy na to, mężczyzn, a na drugim kobiety i porównać obok siebie. Wykorzystałam to przy okazji analizy Makro czy LPP.
Wyniki
Przeglądamy listę wyników w projekcie. Możemy szczegółowo filtrować: po dacie, słowach kluczowych, autorze, zasięgu, źródle, wydźwięku, płci, rodzaju, tagach. Możemy też eksportować do excela. Wyniki możemy tagować, nadawać im wydźwięk czy przypisywać płeć. Oczywiście przechodzić do serwisu i wykluczać nieistotne wpisy.
Oceniacz
Innowacyjne narzędzie do tagowania, nadawania wydźwięku oraz określania płci autora. Możemy przypisywać paczki wyników do użytkowników, którzy przy pomocy klawiatury mogą przeklikać się w krótkim czasie przez wiele wypowiedzi.
Tematy
Tu definiujemy swoje słowa kluczowe i projekty. Więcej o tej sekcji będzie w części o konfigurowaniu projektów.
Alerty
Możemy ustawić powiadomienie mailowe. Alert codzienny lub tylko na wybrane akcje: wydźwięk lub zależnie od rodzaju wpisów, a także zależy od ilości wpisów.
Raporty
Raporty okresowe lub na dane obszary. Raport zawiera/obejmuje logo, nazwę, projekty (jeden lub porównanie), otagowane wyniki, tylko artykuły, zakres czasowy, wyniki (po 5 najważniejszych pozytywnych i negatywnych, do 100 lub do 100 otagowanych), liderów opinii (Facebook, Twitter, pozostałe) oraz pole komentarza.
Osoby
Dodajemy osoby do naszego profilu. Żadnej filozofii 😉
Tagi
Możemy tworzyć tagi, nadawać im kolory, wysyłać powiadomienia przez maila do użytkowników o dodanych wypowiedziach.
Samouczek
Wideo tutorial coby ogarniać to wszystko!
Konfigurowanie projektu
Mamy też możliwość dodania zaawansowanych kwerend, czyli mówiąc po laickiemu: robić skomplikowane algorytmy przy użyciu OR, AND i znaków specjalnych.
[/info_list_item][info_list_item list_title=”Krok 3: Zaawansowane” icon_type=”selector” list_icon=”Defaults-th”]Decydujemy czy monitorujemy tylko fanpage czy cały internet i czy z fanpage tylko słowa kluczowe czy wszystkie wpisy.
[/info_list_item][info_list_item list_title=”Krok 4: Podsumowanie” icon_type=”selector” list_icon=”Defaults-asterisk”]Widzimy podgląd wyników, wybieramy zawarość dashboardu oraz opcję automatycznego alertowania codziennie.
O narzędziu
Chociaż SentiOne nie było pierwszym narzędziem do monitoringu internetu w Polsce, to dziś po dwóch latach od wystartowania stało się jednym z najpopularniejszych, współpracując z ponad 500 markami na 7 rynkach europejskich. Jako jedyna firma w tej części Europy potrafi monitorować internet w: Polsce, Czechach, Rumunii, Estonii, Łotwie, na Węgrzech i Litwie, a wkrótce również w Holandii i Niemczech.
Mobile
Sentione na chwilę obecną nie posiada aplikacji mobilnej jest za to zaprojektowane w RWD, wyświetla się więc dobrze na wszystkich urządzeniach.
Zasięg
• Od początku istnienia SentiOne duży nacisk kładło na zasięg monitorowanych źródeł, oferując największą bazę wypowiedzi dostępną na polskim rynku.
• Każdy, kto rozpocznie monitoring może od razu sprawdzić wyniki nawet do 3 lat wstecz.
• SentiOne jest jedynym narzędziem które na chwilę obecną oferuje taką możliwość.
• Dzięki temu klient może być pewien, że cokolwiek na jego temat pojawi się w internecie, zostanie wyłapane przez SentiOne.
Monitorowane źródła obejmują:
– portale społecznościowe (np. Facebook, Instagram, Foursquare, Google+)
– mikroblogi (np. Twitter)
– serwisy video (np. YouTube)
– fora internetowe
– blogi
– portale i serwisy informacyjne
– porównywarki cenowe
• lista monitorowanych stron jest otwarta i jest na bieżąco aktualizowana przez automatyczne roboty zbierające dane.
• Dodatkowo każdy klient może przesłać spersonalizowaną listę monitorowanych źródeł, które zostaną zweryfikowane przez zespół analityczny, a dane a nich zebrane w ciągu 24 godzin.
W chwili obecnej SentiOne monitoruje ponad 1.5 miliarda samych wypowiedzi. Nie należy mylić tego z wynikami (szersze pojęcie obejmujące: wypowiedzi, artykuły, strony, notki, udostępnienia), których SentiOne monitoruje aktualnie ponad 10 miliardów wyników dla wszystkich rynków.
Przyszłość / Plany
● “Planujemy wejście na kolejne rynki europejskie. W tym roku będzie to Holandia. A w kolejnym Niemcy. Naszym celem jest stanie się liderem monitoringu internetu w Europie.”
Planowane nowe funkcjonalności:
● Multiplatformowość – w drugiej połowie tego roku startuje nowa wersja systemu, która będzie zawierała pełne wsparcie dla obsługi urządzeń mobilnych, w tym obsługę notyfikacji. Będzie to wygodniejsze niż zwykład aplikacja mobilna, ponieważ będzie dostosowana do każdego urządzenia, bez względu na jego rozmiar, system operacyjny, czy producenta.
Samouczek SentiOne
#1: Witamy w SentiOne
Z Sentione znam całą brygadę!
Od lewej:
Michał Brzezicki – coś tam rozwija. Chyba nawet skutecznie, bo część moich uwag została wdrożona 🙂
Kamil Bargiel – Pan Prezes. Ostatnio zapalony ojciec
Bartek Baziński – pan od IT – nigdy nie poznałam, więc chyba nie odchodzi od komputera