Wiesz, że reklamowanie się na Facebooku i Instagramie pomaga w sprzedaży. Znasz już niektóre pojęcia, że jest reklama na konwersję i remarketing, ale jeszcze nie bardzo wiesz jak to działa i o co chodzi? Zaraz wszystko wyjaśnię (w uproszczony sposób).
Reklama na konwersję i remarketing
Konwersja, czyli sprzedaż. Chociaż tak naprawdę może to być np. wypełnienie formularza kontaktowego, zapisanie się do newslettera itd. Będę stosować zamiennie ze sprzedażą w tekście.

Konwersja, to reklamy skierowane do dowolnej grupy, których celem jest pozyskanie sprzedaży. Chodzi o cel reklamowy (ustawiany na poziomie kampanii).
W tym ujęciu reklamy na konwersje są również remarketingiem, jeśli zachęcamy ludzi, którzy byli na stronie do kupienia czegoś.
Cały czas podczas kampanii na konwersję, wyświetlamy reklamy wszystkim, którzy mają największy potencjał do kupienia u Pani czegoś. De facto oznacza to również, osoby, które były na stronie.
Jak działa reklama na konwersję i remarketing?
Piksel konwersji Facebooka analizuje osoby, które dokonały zakupu. Sprawdza kto jest zalogowany na koncie Facebookowym w przeglądarce lub aplikacji i notuje, że użytkownik (np. Monika Czaplicka) kupił. Mając próbkę 100 osób, które kupiły, Facebook stara się znaleźć cechy charakteryzujące te osoby. Np. 78% kupujących Twój produkt lubi rowery.
Skąd Facebook wie co lubimy? Po stronach, które lubimy, po naszych postach (analiza semantyczna, czyli tego, co piszemy), po naszych wiadomościach, które piszemy, co komentujemy, gdzie się logujemy do Facebooka, Instagrama, Whatsappa, w jakie reklamy klikamy (również poza Facebookiem na tak zwanych stronach Audience Network) itd. Każda nasza aktywność jest przekładana na dane. Big data – duuużo danych.
Skąd Facebook wie co lubimy? Po stronach, które lubimy, po naszych postach (analiza semantyczna, czyli tego, co piszemy), po naszych wiadomościach, które piszemy, co komentujemy, gdzie się logujemy do Facebooka, Instagrama, Whatsappa, w jakie reklamy klikamy (również poza Facebookiem na tak zwanych stronach Audience Network) itd. Każda nasza aktywność jest przekładana na dane. Big data – duuużo danych.
Skoro dużo osób, które kupiło nasz produkt lubi rowery, przy reklamie na konwersję Facebook będzie szukał osób, które: lubią rowery i chętnie kupują. To również Facebook wie na bazie setek tysięcy pikseli zainstalowanych na stronach.
Dużo ważniejsze jest więc kierowanie reklamy do osób, które nie były na stronie, ponieważ to one mogą coś chętniej kupić. Remarketing jest tylko i wyłącznie wsparciem decyzji zakupowej. Ale intencja musi nastąpić wcześniej.
Intencję możemy też wspierać reklamami Facebooka, ale to trochę inna bajka.
Pamiętaj o optymaizacji
Cel, jakim jest konwersja posiada różne sposoby optymalizowania tego celu. Możemy optymalizować na konwersje – czyli ze wszystkich osób z naszej grupy docelowej (np. remarketingowej lub zwykłej) Facebook będzie wyświetlał reklamy głównie tym, którzy najchętniej kupią.
Ale możemy też optymalizować na zasięg, czyli starać się dotrzeć do wszystkich z grupy docelowej. Albo wybrać konwersje z uwzględnieniem LTV – wartości klienta. Aby mieć tę opcję, trzeba mieć 100 różnych transakcji (różni klienci i różne wartości, czyli mieć piksel, który zbiera wartości zakupów), odczekać i tyle. Optymalizacja na wartość zakupów pozwoli nam szukać nie tyle osoby, które najchętniej kupią, ale będą kupowały często. Albo dużo. W każdym razie ich suma wartości zakupów będzie największa.
Remarketing to nie tylko www
Ostatnia ważna informacja – remarketing obejmuje nie tylko styczność z naszą firmą na www. Może też obejmować remarketing, bo ktoś wchodził w interakcje z naszym fanpage albo Instagramem.
Facebook pozwala również, aby nasz remarketing na bazie www był zaawansowany – ile razy dana osoba była na stronie lub podstronie, czy spędziła tam dużo czasu, z jakiego urządzenia itp. Co więcej – pamiętaj, że to dotyczy nie tylko ruchu na stronie, ale ruch kierowany na stronę.
Innymi słowy, jeśli masz newsletter i tam jest przycisk kierujący na stronę, dodaj do niego UTM (możesz poczytać o tym w mojej książce Uwiedź klienta – marketing w social mediach) i będziesz mógł lub mogła kierować specjalne reklamy do tych osób, które ten link kliknęły. Fajne, prawda?
Reklama na konwersję i remarketing to dwie kategorie reklam, które będziesz wykorzystywać najczęściej. Dlatego warto dobrze rozumieć czym się różnią, jak je wykorzystać i jak mogą pomóc Twojej firmie.