Zniesławienie może przyjąć różne formy w sieci – od postu, grafiki, filmu w mediach społecznościowych, po artykuł z nieprawdziwymi danymi.
Zniesławienie, pomówienie, obmówienie, oszczerstwo– występek polegający na pomówieniu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
Ponieważ internet jest środkiem masowego komunikowania, na podstawie art. 212 § 2 k.k. można zostać skazanym na grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do roku. To dość poważne zarzuty,.
Czym zniesławienie nie jest?
W uproszczeniu, jeśli niepublicznie (czyli np. na prywatnej grupie) publikujemy zarzuty prawdziwe oraz gdy umieszczamy szeroko zarzuty w obronie interesu publicznego lub o osobie pełniącej funkcję publiczną.
Zniesławienie ściągane jest z oskarżenia prywatnego. To również oznacza, że musimy zidentyfikować dane osoby, którą chcemy pozwać (przynajmniej imię i nazwisko, czasem również adres). Jest to trudne nie tylko ze względu na techniczną stronę – prawnie również mamy ograniczone możliwości.
Bardzo często uważa się, że zniesławienie w sieci ma znikomą szkodliwość społeczną i częściej jest żartem niż poważnym atakiem na Twoją osobę. Nierzadko to prawda, ale nie należy bagatelizować problemu. Anonimowość i szybkość rozprzestrzeniania się wiadomości powoduje, że ludzie chętniej piszą rzeczy, których w rzeczywistości nigdy by nie powiedzieli.
Uważasz, że ktoś dopuścił się zniesławienia Twojej osoby w sieci? Napisz do mnie. Pomogę ustalić dalsze postępowanie (również z pomocą prawników).