Odkąd nagralam mój kurs dla Infolia z kryzysów w social media usłyszałam wiele negatywnych opinii o samej idei szkolenia online. Postanowiłam rozprawić się z kilkoma takimi mitami i pokazać Wam, że dla wielu osób może to być użyteczne narzędzie.
Na żywo zawsze lepiej, szkolenia online – nie mam czasu
Moi znajomi, z którymi rozmawiałam o tym wszystkim najczęściej tłumaczyli, że dla nich łatwiej jest dojechać na jakieś warsztaty, posiedzieć 8 godzin i mieć z głowy. O wykupionym szkoleniu się zapomina, ciągle nie ma czasu, motywacji, krótko mówiąc – nie korzysta się z niego.
Uważam, że wręcz przeciwnie! Zamiast siedzieć 8 godzin z przerwą na lunch, tego typu kursy podzielone są na moduły trwające do 30 minut. Dzięki temu potrzebujemy niewiele czasu, żeby się trochę podszkolić. Nie wymaga to wzięcia dnia wolnego z pracy ani jazdy gdziekolwiek. Zamiast obejrzeć kolejny odcinek serialu, poświęć raz w tygodniu pół godziny na własny rozwój. Jesteś chory/a? Możesz odłożyć szkolenie online na bardziej dogodny termin. Z tym na żywo raczej tego nie zrobisz. W przypadku Infolii masz cały rok od momentu wykupienia dostępu na odbycie szkolenia.
Niewiele się nauczę – szkolenia online to strata czasu
Ile informacji jesteś w stanie zapamiętać w ciągu 6 godzin szkolenia? A ile, jeśli będziesz oglądać pół godzinne filmiki regularnie przez np. dwa tygodnie? W każdej chwili możesz zatrzymać materiał, przewinąć go lub obejrzeć po prostu raz jeszcze. Szkolenie online, w przeciwieństwie np. do książki czy artykułu, działa na Twój zmysł wzroku i słuchu. Martwisz się, że przez komputer nie możesz zadać pytania prowadzącemu? Błąd! Osoby, które nagrywają szkolenia są zawsze otwarte, żeby pomóc tym, którzy korzystają z ich opracowań.
Możesz poświęcić na ćwiczenia i analizę materiałów tyle czasu, ile potrzebujesz. Infolia zadaje również pytania w rodzaju sondy, dzięki czemu możesz zobaczyć co na dany temat sądzą inni. O materialnych dostępnych od razu na Twoim komputerze nawet nie będę wspominać.
Inne zalety takich szkoleń?
- Dla tych, którzy cenią lub potrzebują, są dostępne certyfikaty
- Ukończenie kursu oznacza otrzymanie żetonów, które można wymienić na zniżki na inne szkolenia
- Kurs online jest często tańszy niż jego odpowiednik na żywo
- Sprawdzeni trenerzy i szkoleniowcy – zawsze możesz przeczytać opinie użytkowników o kursie
- Dużo mniej rozpraszaczy – jeśli Cię coś wybije z rytmu, po prostu możesz przerwać szkolenie
- Swoboda! Emil zwrócił uwagę na moim fanpage, że szkolenie online można odbywać również w nieformalnym stroju 🙂
Są też wady
- Praca w grupie generuje specyficzna wiedzę. Gorzej, jeśli jesteś typem indywidualisty albo nie zgrasz się z grupą
- Szkolenia online ocenia się jako mniej wartościowe
- Zawsze łatwiej zapytać na żywo niż przez sieć. Pod warunkiem, że nie wstydzisz się – niektórzy mają z tym problem – i pytanie pojawi się w trakcie, a nie np. po
- Trzeba się motywować samemu/samej
Zdaję sobie sprawę, że szkolenia online nie są dla wszystkich. Ale warto spróbować i zobaczyć jak Wam się spodoba.
A Wy – lubicie szkolenia online? Jakie ich zalety lub wady widzicie? Napiszcie w komentarzach!