Przyzwyczailiśmy się do tego, że w telefonach mamy wbudowane kamery i aplikacje do ich obsługi. To trochę jak symulator ruletki, które dostępne są bez pobierania w kasynach. Jednak nie każdemu odpowiada to, co oferuje standardowa aplikacja. Sporo osób ceni sobie bowiem możliwość zmiany zaawansowanych ustawień. Dlatego też mamy do czynienia z różnymi osobnymi programami do robienia zdjęć. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku z nich.
Open Camera
Open Camera to całkiem ciekawa darmowa aplikacja, która nieco podrasuje nasz główny aparat. Z pozoru nie wygląda ona imponująco, jednak posiada całkiem sporo ukrytych opcji. Dostępne moduły to między innymi: opcja automatycznego poziomowania, wsparcie dla trybów sceny, efektów kolorystycznych, balansu bieli, ISO, kompensacji / blokady ekspozycji, sterowanie głosem aplikacją, duży wybór siatek, geotagowanie zdjęć i filmów, panorama, obsługa HDR z automatycznym wyrównywaniem i bracketingiem ekspozycji, obsługa interfejsu API Camera2, redukcja szumów. Jak zatem widać, w darmowej aplikacji dostajemy wiele świetnych opcji, które pozwolą nam wyciągnąć jak najwięcej z aparatu w smartfonie. To dobre rozwiązanie dla osób, które już wykraczają poza podstawową wiedzę o fotografii.
GCAM
Kolejną ciekawą darmową propozycją jest GCAM. Stanowi ona port Google Camery, która fabrycznie instalowana jest tylko w telefonach Google Pixel. To pierwsza dobra wiadomość, albowiem nie od dziś wiadomo, że właśnie Pixele ze swoim oprogramowaniem uchodzą za jedne z najlepszych w całej branży. Sama aplikacja tworzona jest przez programistów, a przy tym udostępniana poza Sklepem Play. Należy wejść na oficjalną stronę i wybrać swój model telefonu z Androidem. GCAM zapewni nam dostęp zarówno do automatyki, jak i ręcznego ustawiania istotnych parametrów. Ma bowiem bardzo dobry tryb nocny, panoramę, HDR, opcję zmniejszania automatycznego wyostrzania zdjęć, zmiany parametrów ISO, zapisu plików RAW + JPG. To prawdopodobnie najbardziej zaawansowane darmowe narzędzie na rynku.
Camera Zoom FX
Camera Zoom FX to pierwsza płatna aplikacja w naszym zestawieniu. Z chwilą pisania przez nas tego artykułu w oficjalnym sklepie kosztowała ona 3.99 USD. Jednak zdecydowanie warta jest swojej ceny! Z jej pomocą nasze zdjęcia zawierać będą o wiele więcej detali, jak i sama jakość będzie stała na wyższym poziomie. Gwarantowana jest nam tutaj pełna ręczna kontrola DSLR, obsługa RAW, zmiany w ISO, odległości ogniskowania, ekspozycji, czasie otwarcia migawki, możliwość łączenia ze sobą kilku trybów fotografowania, jak i sam dostęp do dodatkowych trybów fotograficznych. Ponadto możemy liczyć na sterowanie głosem, tryb HDR Pro, ponad 100 wbudowanych efektów, cichy tryb aparatu, poziom 360 Horizon, wiele trybów lampy błyskowej. A to tylko część z wielu ciekawych funkcji.
Focos
Na koniec coś dla posiadaczy iPhone’a. Focos to jedna z najbardziej popularnych i polecanych aplikacji w tej kategorii na iOSa. Można ją zdobyć w wersji bezpłatnej lub w pakiecie premium. Jak można wyczytać w samym App Store, Focos ma wprowadzić do fotografii mobilnej możliwości typowe dla lustrzanki cyfrowej. Dzięki temu zdjęcia mogą być wykonywane z pełną regulacją głębi ostrości. W dodatku obecne jest tutaj obrazowanie 3D, symulowanie różnych otworów przysłony, co przekłada się choćby na efekt bokeh. Aplikacja także automatycznie oblicza głębię ostrości dla każdego zdjęcia, wprowadza filtry głębi, pozwala nam zmienić kolor, jasność, a także szereg innych parametrów.
Inne ciekawe aplikacje, o jakich warto wiedzieć to: Footej Camera, Adobe Lightroom, Camera MX, Halide, Pudding Camera, Camera FV-5.