Podróże międzynarodowe to nie tylko wyjątkowe plaże na Kanarach, darmowe gry jednoręki bandyta owocówki w Las Vegas czy też świetne jedzenie w Tajlandii. To także świetna gratka dla miłośników kolei. Praktycznie na całym świecie możemy podróżować pociągami, a wśród linii kolejowych znajdują się takie, które są kultowe, wręcz pożądane przez pasażerów. Postanowiliśmy zatem opisać kilka z nich.
Kolej Transsyberyjska
To chyba najbardziej znana trasa kolejowa na świecie, która jednocześnie jest najdłuższą. Wybudowana została między 1891 a 1916 rokiem i liczy sobie aż 9288,8 km. Prowadzi ona z Moskwy do Władywostoku, dzięki czemu można przejechać nią większą część Rosji. Cała podróż zajmuje aż 6 dni i 4 godziny, a przy tym pociąg pokonuje aż 8 stref czasowych. Podróż koleją transsyberyjską to świetna okazja do tego, aby odwiedzić aż 3 kraje: Rosję, Mongolię i Chiny. Jest to możliwe dzięki temu, że na wybranych stacjach odchodzą kolejne dwie ważne linie, jakimi są transmandżurska i transmongolska. W pociągach osobowych obowiązują 4 klasy przejazdu, jednak największe wrażenia sprawiają plackarta oraz kupe. Stanowią one najlepszą możliwość do integracji z innymi pasażerami. Możliwe jest napicie się typowej rosyjskiej herbaty z samowaru. Warto zatem zastanowić się nad taką podróżą. Podczas postojów na wybranych stacjach można zakupić lokalne jedzenie, alkoholowe napitki (oficjalnie zakazane w pociągu, jednak to przecież Rosja). Na pierwszy etap podróży warto zaopatrzyć się w większą ilość prowiantu czy wody.
The Afghan Express
The Ghan to najdłuższa linia kolejowa w Australii, której trasa wynosi 2979 kilometrów. Można stwierdzić, że to najdłużej budowana trasa kolejowa na świecie, gdyż pierwsze prace rozpoczęły się w 1878 roku, zaś ukończono je w 2003 roku. Zajęło to zatem aż 126 lat. Trasa wiedzie tutaj od Adelaide przez Alice Springs, a kończy się w Darwin w północnej części Australii. Przejazd zajmuje 2 dni i wiedzie w głównej mierze przez wyludnione i najbardziej suche miejsca na Ziemi. Pociąg składa się z 2 lokomotyw i 40 wagonów. Całość liczy sobie ponad kilometr. Zazwyczaj w sezonie od maja do listopada The Ghan dwa razy w tygodniu pokonuje trasę, zaś poza sezonem tylko raz.
Orient Express
Tym razem musimy przenieść się nieco w czasie. Orient Express to nazwa linii, a w zasadzie pociągu, który przez dziesięciolecia kursował z Paryża do Stambułu. Pierwotna trasa liczyła sobie 2880 km. Od początku był to luksusowy pociąg, którym podróżowali tylko najzamożniejsi. Słynął on ze znakomitego wyposażenia czy kuchni. Dla wielu osób, tak jak dziś z koleją transsyberyjską, podróż Orient Expressem stanowiła sama w sobie ogromną przygodę i wiązała się z prestiżem. Przez lata zatrzymywał się on między innymi w Budapeszcie, Belgradzie, Bukareszcie. Pierwszy skład wyruszył na trasę 4 października 1883 roku. Już kilka lat później dzięki temu, że pociąg poruszał się średnio z prędkością 80 km/h, był on w stanie dotrzeć do Stambułu w czasie 67 godzin! Z biegiem lat trasa była jednak skracana, a ostatni oficjalny skład wyjechał na tory w 2009 roku. Przez 12 lat wagony pociągu stały i niszczały w Polsce, w Małaszewiczach, by w końcu w 2019 zostać wywiezione do Francji.
Oczywiście to nie jedyne ciekawe trasy, które można znaleźć na świecie.
- California Zephyr – pociąg z Chicago do Emeryville, w Kalifornii, który przemierza trasę o długości 3924 km.
- Tren Crucero – jest to pociąg z Quito do Durán w Ekwadorze, który co prawda przemierza trasę o długości tylko 456 km, jednak wspina się o ponad 2800 metrów, a cała podróż oryginalną lokomotywą zajmuje 4 dni.
- Glacier Express – połączenie kolejowe w Szwajcarii, gdzie na trasie mamy dokładnie 291 mostów i 91 tuneli. Trasa prowadzi z Zermatt do St. Moritz, a dzięki przeszklonym dachom pozwala na podziwianie wyjątkowych widoków.