5 rzeczy, o których warto pamiętać przy okazji organizacji konkursu. Doświadczenie pokazuje, że przygotowując konkurs na naszych profilach społecznościowych lub stronie www, jest kilka rzeczy, które warto mieć na uwadze, aby osiągnąć sukces.
mobile
Ogromna rzesza ruchu w sieci to ruch z urządzeń mobilnych – tabletów i komórek. Zawsze warto pamiętać o tym, aby wykorzystywać takie rozwiązania, które dadzą dostęp wszystkim potencjalnym chętnym. Czy aplikacja ma wdrożone rozwiązania dla komórek, między innymi skalowalność ekranu, duże przyciski itp.? Czy nie wykorzystujesz np. technologii flash albo dużych plików?
dane o ludziach
Wartością dodaną konkursów jest możliwość dowiedzenia się czegoś o swoich odbiorcach. Korzystając z aplikacji konkursowej możemy poznać agregowane dane o uczestnikach konkursu, dzięki czemu wiemy czy dotarliśmy do właściwej grupy odbiorczej. Ale to nie wszystko. Dobrze zaprojektowany konkurs pomaga marce poznać lepiej swoich fanów i klientów. Czym się interesują, co lubią w naszych produktach czy usługach, jakie są ich preferencje itd. Dlatego tak ważne jest zadawanie pytań lub tworzenie takich zadań konkursowych, które wniosą wiedzę, a nie będą tylko łopatologicznym pomysłem w stylu napisz nazwę naszej marki w komentarzu.
konkurs dla wartościowych fanów
Specyficzną wartością konkursu jest możliwość organizowania go dla np. klientów. W jaki sposób? Wystarczy umieścić w regulaminie, który jest niezbędny, element zakupu Twojej usługi lub produktu. Np. kup produkt, zrób zdjęcie w czasie użytkowania, napisz co lubisz w naszej usłudze i jeśli zostaniesz wybrany – wyślij nam zdjęcie rachunku itd.
A dlaczego nie zrobić konkursu dla osób, które kupują dużo? Albo często? A może dla zaangażowanych fanów? Przez długi czas (nie wiem czy tak jest nadal) Przewozy Regionalne wybierały najbardziej aktywne osoby na fanpage – wartościowo aktywne, nie spamerów 😉 – i wręczali im gadżety firmowe. Nie był do końca konkurs, ale bardzo fajny sposób na STAŁE angażowanie fanów.
Można organizować konkurs na podstawie aplikacji typu top fani. Zdecydowanie jednak odradzam tej metody. Aplikacja zlicza po prostu aktywność – niezależnie od jej jakości. Szybko możemy więc obudzić się z ogromną ilością durnych komentarzy, odświeżaniu starej treści czy spam-postami. A przecież nie o to chodzi.
po konkursie aktywnie
Jeśli wydaje Ci się, że konkurs pomoże Ci w zwiększaniu zasięgu – mylisz się. Edge rank, oprócz współczynników związanych z zaangażowaniem, bierze również pod uwagę naszą aktywność wstecz. Oznacza to, że jeśli nasze posty mają niewielkie zaangażowanie i zorganizujemy konkurs, który zwiększy ten wskaźnik, to średnia wcale nie zmieni się tak znacząco, jakby się nam mogło wydawać.
Dodatkowo, Edge rank uwzględnia również zgłoszenia spamu, odlubienia itd. Może więc okazać się, że wraz ze zwiększonym zaangażowaniem, zwiększy się liczba negatywnych zgłoszeń, a to jest traktowane przez Facebook poważniej niż lajki i komentarze.
Dlatego bardzo ważne jest to, aby uważać na pomysł i nie spamować ludzi, a zarazem nie robić jednorazowych strzałów. Niektórzy organizują konkursy w pewnych odstępach czasu. Ja jednak dużo bardziej zachęcam do aktywnego wykorzystania konkursu. Jeśli prosiliśmy o zdjęcia fanów – publikujmy je! Prośmy ludzi o tagowanie się (już poza konkursem, bo w ramach konkursu jest to zabronione przez regulamin Facebooka). Jeśli pytaliśmy o ulubioną funkcję opublikujmy statystyki, która funkcja wybrała, możemy wrzucić wybrane, ciekawe wypowiedzi uczestników konkursu.
Wszystko po to, żeby konkurs nie był wyskakującym wydarzeniem, niczym Filip z konopi, nie powiązanym z naszą typową komunikacją.
regulamin ratuje
Możesz nie wierzyć, ale naprawdę posiadanie DOBREGO regulaminu, może Cię uratować przed niezłym bagnem. Konkursowicze, oszustwa, wyłudzenia – to tylko niektóre z problemów, które pojawiają się przy organizacji konkursów. Należy pamiętać, że mimo, że wydaje się nam, że to zabawa, z praktycznego punktu widzenia konkursy to przyrzeczenia publiczne. Wiele spraw (coraz więcej) kończy się w sądzie, bo można otrzymać niezłe odszkodowanie. Regulamin to Twoja jedyna tarcza przed tego typu zakusami. O tym jak jest ważny przekonał się np. bank BNP Paribas.
Warto zainwestować te 300 zł w prawnika, który napisze nam dobry regulamin – za który bierze odpowiedzialność, więc w razie czego to on ma problem. Szczególnie, że taki regulamin można potem dostosowywać, jeśli robimy podobne konkursy.
Wydaje się, że konkursy to świetny sposób na promocję, ale tak naprawdę bardzo trudno skutecznie wykorzystać ich moc, jeśli tego typu rozwiązań jest kilkadziesiąt tysięcy dziennie w social media. Element wyróżnienia żaden, możliwość dobrej promocji słaba – to konkursy wymagają promocji, ale nie są dobrą promocją dla marki – a do tego wysokie ryzyko, że ileś osób, które nie wygra obrazi się. Zanim więc zorganizujesz kolejny bezmyślny “udostępnij to”, pomyśl jak inaczej wykorzystać ten mechanizm i skutecznie zaprojektuj to narzędzie, aby wycisnąć z niego wszystko.