Ludzie to istoty społeczne i bez obcowania z innymi osobami nie czulibyśmy w pełni naszej egzystencji. Po dłuższym czasie, gdy z nikim nie rozmawiamy z różnych powodów, zaczynamy się po prostu czuć się dziwnie nieswojo. U wielu osób można wtedy zauważyć nawet nietypowe zachowania. Z tego też powodu warto wiedzieć jak poprawiać komunikację, abyśmy mogli się lepiej porozumieć w związku z partnerem, ale także z przyjaciółmi, czy też z kolegami w pracy. Nawet wtedy, gdy idziemy do sklepu kupić pieczywo, to występuje pewna bardziej lub mniej złożona forma komunikacji. Swobodne komunikowanie ułatwia każdemu życie. Szczególnie aktualnie są tu cenione umiejętności, gdy bardzo często jesteśmy zmuszeni do pracy zdalnej, bo na przykład jesteśmy na kwarantannie. Nie ma znaczenia, czy projektujemy strony takie jak ranking kasyn internetowych, czy też jesteśmy doradcami bankowymi. Swobodna komunikacja ułatwia nam zawieranie znajomości biznesowych, a także doprowadzenie do końca, jakiejś lukratywnej umowy.
Komunikacja w przestrzeni osobistej
Okazuje się, że dopiero tak krytyczne okoliczności jak pandemia koronawirusa uzmysłowiły nam jak duże jeszcze mamy deficyty właśnie w przestrzeni komunikacyjnej. Okazuje się, że w wielu przypadkach dopiero wtedy możemy poznać bliskie osoby trochę bardziej. Odczuwanie deficytów w przypadku kontaktów, które nagle musiały zostać zablokowane, skutkuje tym, że kontaktujemy się na przykład z osobami, z którymi nie rozmawialiśmy na przykład od kilkunastu lat. Jednocześnie też możemy lepiej zrozumieć sami siebie i wyciągać wnioski z naszych reakcji podczas rozmowy. Może się okazać, że nie jesteśmy wystarczająco uprzejmi albo też zachowujemy się nazbyt ekstrawertycznie.
Jak najlepiej się komunikować na odległość?
Pojawiają się także coraz częściej dylematy dotyczące formy komunikacji. Niektóre osoby, które wykorzystują różnego typu komunikatory, wyłączają na przykład obraz, ponieważ nie chcą, aby ich widziano. Trzeba jednak wówczas pamiętać o tym, że w takiej sytuacji nasze zachowanie może być źle odczytane. Nawet wówczas, gdy nie staramy się poprzez to nikogo urazić, to i tak może być to odebrane źle. Wszystko oczywiście zależy od stopnia zażyłości z osobą, z którą rozmawiamy. Logiczne przecież jest, że jeżeli będziemy prowadzili rozmowę służbową albo będziemy uczestniczyli w jakiejś międzynarodowej konferencji realizowanej przez naszą korporację, to wtedy obraz musimy wykorzystać koniecznie. Większą swobodę mamy, gdy rozmawiamy z naszym przyjacielem i po prostu umawiamy się na to, że wyłączamy obraz, ponieważ nie mamy takiej potrzeby.
Do oficjalnej rozmowy podchodzimy analitycznie
Gdy chodzi o stronę typową oficjalną, to najlepiej jest wówczas podejść do takiej komunikacji typowo analitycznie. Podczas całej rozmowy musimy się stale pilnować, aby forma naszego języka była oficjalna i abyśmy nie pozwalali sobie raczej na żadne wtręty nieoficjalne lub osobiste. Innymi słowy, trzeba unikać błędów stylistycznych. Oczywiście tu także możemy różnicować stopniowanie oficjalnego języka, szczególnie, jeśli chodzi o kolegów z pracy. Inaczej przecież będziemy rozmawiali poprzez komunikator z naszym szefem lub przełożonym, a inaczej z kolegami, których znamy bardzo dobrze i razem na przykład realizujemy jakiś projekt. Ważne jest, aby wcześniej trzymać się pewnych ściśle ustalonych ram komunikacyjnych. Dzięki takiej postawie:
-
unikniemy niedopowiedzeń;
-
nie będziemy źle zrozumiani.
Jak widać, w gruncie rzeczy są to bardzo proste zasady, do których jednak trzeba się przyzwyczaić.