9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ten wpis jest częścią kampanii „Internet pamięta. A Ty?” Fundacji Ocaleni. Jeśli chcecie zaangażować się w akcję napiszcie wpis z hasztagiem #internetpamieta.
Kampania „Internet pamięta. A Ty?” to świetna okazja, żeby przypomnieć sobie kilka istotnych elementów związanych z ochroną tożsamości w social media. Czy Ty dobrze dbasz o swój wizerunek?
Mocne hasło to Twoje bezpieczeństwo
Hasło powinno być nieoczywiste, relatywnie długie (8 znaków, litery, cyfry i symbole) i często zmieniane. Ale samo hasło to jedno – świadome korzystanie z internetu to drugie. Sprawdzajcie w co klikacie. Nie wpisujcie danych na nieznanych stronach. Zawsze sprawdzajcie czy adres www strony gdzie macie się zalogować to na pewno dobry adres. Uważaj w co kilkasz!
Zawsze ostrożnie podchodź do podawania swoich danych osobowych – szczególnie numerów komórkowych czy danych płatniczych.
Wybierz opcje zwiększające ochronę. Na Facebooku wybierz opcję zapamiętywania przeglądarki i powiadomień SMS, na Gmailu możesz też otrzymywać powiadomienia o logowaniu z nieznanych lokalizacji. Nie korzystaj z autologowania na komórce czy tablecie – jeśli zgubisz sprzęt lub ktoś Ci go ukradnie będzie miał dostęp do wszystkich Twoich kont!
Wszystko, co dodajesz w sieci, zostaje na zawsze
Może Ci się wydawać, że istnieje coś takiego jak prywatność w sieci, ale to pic na wodę. Prywatna korespondencja może zostać udostępniona przez nadawcę lub adresata, opublikowane treści często mogą być również rozdysponowane przez portal, na którym publikujemy, a nawet, jeśli coś skasujemy – kopie często zostają. Czy wiesz, że Twoje konto na Facebooku jest deaktywowane, a nie kasowane?
Świadomie ustawiaj też ustawienia prywatności. Pewnych treści na pewno nie chcesz publikować wszystkim ludziom. Pamiętaj, że treści publiczne są również pozycjonowane przez Google i widoczne dla osób, które nie mają konta na danym portalu.
Uważaj na „znajomych”
Dodawaj konta, które znasz z rzeczywistości. Jeśli będziesz mieć dużo fake kont wśród znajomych, to po pierwsze stracisz na wiarygodności, po drugie zwiększysz szanse na to, że ktoś Cię zaatakuje wysyłając spam, wirusy albo inne świństwa. Grozi Ci też większa ilość zaproszeń do dziwnych gier i aplikacji czy spamu konkursowego. Zawsze z ostrożnością podchodź do tego, co wysyłają Twoi znajomi – ich konta też mogą zostać zainfekowane.
Dbanie o bezpieczeństwo, w social media i szerzej internecie, jest bardzo ważne, nie tylko dla nas, ale też dla osób z naszego otoczenia. W końcu wirus na naszym koncie może zaszkodzić też innym. Warto powtarzać podstawy bezpieczeństwa, aby nie zapomnieć o najważniejszych, ale elementarnych aspektach. Bo Internet pamięta, a Ty?