Zastanawiasz się jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku? Bardzo często ostrzegam przed rzeczami, których robić nie wolno lub nie należy podczas organizowania konkursu na Facebooku. Są jednak zasady, które zdecydowanie warto wykorzystywać i oto 9 rad odnośnie tego, co należy robić, by nasz konkurs na Facebooku odniósł sukces.
1. Zastanów się, czy konkurs jest Ci w ogóle potrzebny
Może się to wydawać to głupie, ale konkurs może być tym narzędziem marketingowym, którego wcale nie potrzebujesz. Wiele firm B2B powinno się poważnie zastanowić zanim uznają, że organizacja konkursu jest dla nich. Nawet, jeśli pomysł jest dobry – musisz dobrze zastanowić się nad celem, który chcesz osiągnąć. Skupianie się tylko i wyłącznie na pozyskaniu nowych fanów, szczególnie, jeśli nie zaplanujemy dobrego mechanizmu selekcji potencjalnych fanów (przecież nie każdy może być naszym klientem, prawda?) może się okazać, że pozyskamy pełno konkursowiczów. Wśród potencjalnych celów mogą być: zwiększanie rozpoznawalności marki, promocja nowego produktu, sprawdzanie efektów naszych działań marketingowych online, pozyskiwanie nowych klientów itd.
Nie rób konkursu, bo wszyscy go robią i zawsze wiedz, co chcesz osiągnąć. Jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku? Czasem go nie organizuj 😉
2. Wybierz odpowiedni typ konkursu
Jest kilka formatów konkursów, z których można skorzystać – quizy, konkursy foto/wideo/tekstowe, krótkie pytanie – warto dopasować odpowiedni format i mechanizm konkursu do celu, który sobie obraliśmy. Pamiętaj również, że różne typy konkursów będą interesujące dla innych grup odbiorców. Na przykład konkurs “na filmy” będzie wymagał więcej starania i możliwości technicznych niż konkurs tekstowy. Dopasuj wartość nagrody do tak zwanego progu wejścia, czyli tego, ile pracy musi włożyć uczestnik i jakie ma szanse na wygraną. Im wyższy próg wejścia tym mniej będzie uczestników konkursu, zwykle bardziej wartościowe prace, ale i nagroda powinna mieć wyższą wartość.
3. Znaj regulaminy i prawo
Jeśli nie chcesz się narazić na mandat lub skasowanie posta konkursowego lub fanpage, warto poznać zasady, które należy stosować przy organizacji konkursu. Polskie prawo odnosi się do konkursów w ustawie o grach hazardowych (między innymi należy zgłaszać losowanie do Izby Celnej). Facebook posiada stosowny punkt w regulaminie odnośnie fanpage. Generalnie zabrania się korzystania z osi czasu użytkowników. Pamiętaj jednak by sprawdzić na bieżąco czy nie zmieniły się regulaminy lub prawo – nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania! To chyba najważniejsza rada jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku: legalnie!
Jeśli zastanawiasz się czy należy się przejmować skutkami – możesz oczywiście odpowiedzieć przecząco. Znam jednak przypadki zarówno skasowanych fanpage za recydywę konkursową, jak i firmy, które otrzymały mandaty z Izby Celnej. Wystarczy życzliwa konkurencja lub dociekliwy klient i już możemy mieć problemy.
Nie zapominaj również, że zarówno prawo polskie, jak i regulamin Facebooka wymagają tego, aby Twój konkurs miał regulamin.
4. Zaplanuj zasady i w razie czego wybierz aplikację
Uważam, że wiele konkursów warto robić w aplikacji. Skoro już wiemy: dlaczego (cel) i co (typ) chcemy zrobić, warto się zastanowić: jak. Mając cały czas na uwadze grupę docelową, odpowiedz sobie na pytanie, jakie elementy powinna mieć aplikacja i/lub jakie zasady muszą być zawarte w konkursie na osi czasu. Z tyłu głowy miej na uwadze to, że warto również przemyśleć mechanizmy zabezpieczające przed oszustwami.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając aplikację konkursową?
- czy jest konfigurowalna? – musi dać się dostosować do naszych potrzeb, od najprostszych, takich jak branding aż po bardziej skomplikowane
- cena – nie wszystkie darmowe aplikacje są warte uwagi, ale nie ma sensu płacić kilku tysięcy złotych za prostą apkę
- mobilna – aplikacja, która źle się wyświetla na komórkach jest absolutnie bezwartościowa
- prosta w użyciu – Twój konkurs prawdopodobnie przeznaczony jest dla osób o przeciętnych zdolnościach komputerowych. Zbyt skomplikowana po prostu będzie odstraszała.
Prosta rada jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku – zaplanuj i egzekwuj dobre praktyki.
5. Wybierz stosowną nagrodę
Chociaż tablety i aparaty są bardzo popularne- zachęcają wiele osób do wzięcia udziału w konkursie – warto wybrać nagrodę związaną z naszą firmą. Po pierwsze: zmniejszymy szanse na próby ataku ze strony konkursowiczów. Po drugie: zniechęcimy osoby, które nie są naszymi potencjalnymi klientami. Wreszcie po trzecie: konkurs ma być promocją naszej firmy i jej produktów. Promujmy je! W końcu zależy nam na ludziach, którzy interesują się naszą ofertą.
Nagrody nie muszą być bardzo wartościowe, ale pamiętaj, żeby dostosować je do wkładu ze strony uczestników. Jeśli wymagasz skomplikowanego filmu, odpowiedzi na pytania i zakupu produktu, to trudno zaoferować w nagrodę długopis i kubek. Z drugiej strony rozdając samochód w zamian za odpowiedź na proste pytanie narażasz się na ataki i utrudnianie konkursu.
Najlepiej wybrać coś, co jest wartościowe dla Twoich klientów. Dodatkowe opcje do produktu, rozszerzenie pakietu, gratisy, rabaty. W ten sposób masz większe szanse na zaangażowanie klientów, a nie przypadkowe osoby.
6. Jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku? Nie komplikuj go!
Zbyt skomplikowany konkurs okaże się po prostu porażką. Nie potrzebujesz wyjątkowej innowacji czy genialnego rozwiązania, którego nikt wcześniej nie stosował – wręcz przeciwnie. Warto sięgnąć po sprawdzone metody. Głównie po to, żeby nie odkrywać koła na nowo. Zasady powinny być proste i zrozumiałe dla uczestników.
Poziom skomplikowana obejmuje również poziom zaangażowania wymaganego od uczestników. Wymaganie, żeby setki osób wysyłały nam swój film może być bardzo problematyczne, jeśli nie przemyślimy dobrze kontekstu. Łatwiej poprosić o produkcję z wakacji – większość ludzi i tak kręci jakieś filmy – niż np. z lekcji w szkole, gdzie uczeń może zostać złapany i ukarany.
Nie zapominaj również, że łatwy musi być formularz zgłoszeniowy. Jeśli decydujesz się na mechanizm, w którym uczestnicy wypełniają jakiś formularz w aplikacji, pamiętaj, że im więcej pól, tym mniejsza szansa, że go wypełnią. Ani nikomu się nie będzie chciało, ani nikt nie będzie miał ochoty udostępniać tyle danych. Lepiej mniej pytań niż więcej.
7. Wypromuj
Znów – oczywiste. Pamiętaj, że promocja obejmuje nie tylko opublikowanie postu na fanpage, ale również promocję w innych kanałach: newsletterze, innych kanałach social media, w sklepie czy punkcie stacjonarnym. Możesz wydrukować ulotki, opublikować informacje na stronie lub dodać link w podpisie w mailach.
Przypominaj również o trwaniu konkursu – tylko nie rób tego zbyt często, żeby nie zmęczyć ludzi i nie zostać posądzonym o spamowanie. Zawsze promuj przy okazji swój biznes – przecież taki jest główny cel konkursu!
Z prostych elementów – jeśli robisz konkurs w aplikacji wykorzystuj przyciski do dzielenia się. Jeśli możesz – wbuduj mechanizmy wirusowości do samego pomysłu konkursu np. za zapraszanie znajomych są dodatkowe możliwości czy trzeba uzyskać x polubień, żeby wziąć udział w konkursie.
Konkurs musi stanowić element całości w Twojej strategii marketingowej – nie tylko tej online.
Zastanów się również nad wykorzystaniem reklam. Za niewielką kwotę można dotrzeć do szerokiego spektrum wybranej grupy docelowej. Możesz też skutecznie zmierzyć efekty swojej kampanii.
8. Mierz efekty
Zabawa zabawą, ale bardzo ważne jest to, by mierzyć efekty swoich działań. Ilu masz fanów, ile osób widziało posty konkursowe, ile osób wzięło udział, ile oddano głosów, jakie zasięgi, jakie zaangażowanie, jakie efekty? Możesz mierzyć wskaźniki satysfakcji, znajomości marki – cokolwiek, co uznasz za ważne i potrzebne. Niech ten konkurs nie będzie tylko prostą promocją, ale świadomym działaniem marketingowym, którego skutki można zmierzyć. Ilu klientów pozyskano? Jaki był koszt pozyskania klienta? Jak zmienił się wizerunek marki? W zależności od obranego celu dobierz stosowne narzędzia do mierzenia wyników Twojej pracy.
9. Wyciągnij wnioski – to ważna rada jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku
Mając zmierzone efekty możesz wyciągnąć pewne wnioski. Nie tylko czy konkurs się udał, ale również odnośnie innych kwestii. Może zgłoszenia konkursowe można wykorzystać do promowania marki? Może pojawiły się ciekawe wnioski ze zgłoszeń?
Na pewno wiele nauczy Cię też sam przebieg konkursu – czy wszystko poszło zgodnie z planem? Z czym były problemy? Co się udało? Nadaj sens temu, czego się nauczyciłeś/aś.
Szukaj sugestii odnośnie marki, analizuj prawidłowości w zgłoszeniach, wyciągnij wnioski o postrzeganiu marki. Swoimi wnioskami podziel się nie tylko w firmie, ale również z fanami – przecież oni są częścią Twojej marki!
Jak zorganizować dobry konkurs na Facebooku?
Czy Wy też macie jakieś rady jak sprawić, żeby konkurs na Facebooku się udał?