1. Nieprzestrzeganie polskiego prawa
Organizowanie konkursu z elementami losowości jest regulowane przez ustawę o grach hazardowych. Wśród ważnych informacji należy pamiętać, o stworzeniu regulaminu oraz o tym, że losowania wymagają zgłoszenia do izby celnej. W przeciwnym wypadku grozi nam mandat. Wystarczy donos życzliwego konkurenta.
Regulamin, to nie tylko nudziarstwo i utrudnienie, ale to Twoja jedyna broń w walce z oszustami, wyłudzaczami i konkurencją gotową Ci dokopać. Zadbaj o zapisy dotyczące naruszeń i oszustw, pamiętaj o przestrzeganiu regulaminu, bo możesz skończyć jak np. BNP Paribas.
Rozwiązanie: przeczytaj stosowną lekturę, skonsultuj się z prawnikiem, kontroluj zmiany w przepisach.
2. Nieprzestrzeganie regulaminu portalu społecznościowego
Większość portali społecznościowych ma zaledwie jeden czy dwa punkty odnośnie organizacji konkursów. Czystym lenistwem jest niezapoznanie się z ich treścią. Wśród regularnie naruszanych zasad Facebooka są: obowiązkowe udostępnianie – nie można tego robić, oraz wykorzystywanie osi czasu użytkowników. Nie można prosić fanów o publikowanie postów czy tagowanie się na zdjęciach.
Rozwiązanie: przeczytaj regulamin, przestrzegaj.
3. Brak celu biznesowego
Mamy do rozdania kubki, zróbmy konkurs! To nie jest dobry pomysł. Organizowanie konkursu nie należy zaczynać od nagrody, ale od powodu, dla którego konkurs chcemy zorganizować. Dobra zabawa nie tylko angażuje Twoich klientów, ale realizuje jeden z celów np. zwiększa sprzedaż, generuje treści o marce, pozwala poznać fanów.
Rozwiązanie: planowanie konkursu zacznij od celu, potem ustal grupę docelową, opracuj pomysł itd.
4. Nagroda dla zbyt szerokiej publiczności
Pieniądze, tablet, aparat – to wszystko typowe nagrody w konkursach, które nie są zbyt dobrze przemyślane. Tego typu uniwersalne nagrody przyciągają łowców nagród i wiele osób, które nawet nie mają szansy zostać Twoimi klientami. Jeśli uważasz, że każdy ma szansę być Twoim klientem, znaczy, że nie masz pojęcia o biznesie i poproś kogoś o pomoc w stworzeniu strategii.
Dobra nagroda powinna być wartościowa dla Twoich klientów, ale nie zachęcać przypadkowych osób do brania udziału.
Rozwiązanie: oferuj zniżki na zakupy, gratisy lub nagrody wartościowe dla Twoich klientów (np. mające wartość kolekcjonerską czy sentymentalną). W najgorszym przypadku niech to będą firmowe gadżety.
5. Konkursy jako źródło zasięgu
Nie twierdzę, że nie da się generować zasięgu konkursami, ale organizowanie ich w celu zdobywania zasięgu to jak ścinanie drzewa bazooką. Ani łatwo trafić, ani to skuteczne, a przy okazji podmuch może zmieść Ciebie lub innych. Konkurs, z założenia swojej budowy, jest narzędziem nastawionym na angażowanie bardziej niż przyciąganie grupy odbiorczej.
Połóż przed sklepem 100 zł i każdego, kto się po nie schyli zaproś do środka. A potem odpraw 99% przechodniów z kwitkiem i paczką ulotek. Czy tak prowadzisz sprzedaż? Przecież tak wygląda konkurs. Jest nagroda, którą dostaje jedna z iluś osób, łapiesz przypadkowe osoby, zmuszasz do kontaktu z marką, nawet, jeśli tego nie chcą.
Wyobraź sobie, że to 100 złotych leży w sklepie i potencjalni klienci mogą zostawić w urnie swoje opinie. Dzielisz stówę na dwudziestki i nagradzasz pięć osób. Profit?
Rozwiązanie: Jeśli zależy Ci na zasięgu, skorzystaj z narzędzi, które umożliwią Ci ograniczenie przyciągania przypadkowych osób. Konkursy stosuj do angażowania fanów.
6. Konkurs nie dotyczy Twojego biznesu
Jaki jest sens organizowania konkursu, w którym ludzie mają napisać np. nazwę marki pod postem i ktoś wygrywa (pomijając pewnie nielegalne losowanie)? Żaden!
Jaki jest sens pytania o destynację wakacyjną na fanpage księgowości? Przypuszczalnie żaden.
A jednak masa przedsiębiorców organizuje idiobunie (kiedyś były idiotele w telewizji). Idiobuń charakteryzuje się tym, że organizator robi już tak niską barierę wejścia – czyli wzięcia udziału, że tylko idiota może nie być w stanie (ze względu na swoje schorzenie).
Celem konkursu nie jest przyciągnięcie maksymalnej liczby przypadkowych osób, które zaspamują nam profil albo polubią fanpage, żeby go za chwile odlubić lub obniżać nam zasięgi postów.
Rozwiązanie: zawsze dotykaj tematyki biznesowej i wiedz jaki cel chcesz realizować przy pomocy zabawy.
To oczywiście nie wszystkie błędy jakie można popełnić, ale jeśli unikniesz tych, na pewno odczujesz szybko pozytywne skutki przeprowadzania dobrych konkursów. I zmniejszysz ryzyko kryzysu.